top of page
Stowarzyszenie „Koło Gospodyń Wiejskich Suchatówka”

W naszej wiosce nieco inaczej niż w dotychczas przyjętych kanonach, Koło Gospodyń Wiejskich działa w formie Stowarzyszenia. Powołane zostało w trakcie świętowania Dnia Kobiet – 08 marca 2015 roku. Pełna nazwa KGW brzmi: Stowarzyszenie „Koło Gospodyń Wiejskich Suchatówka”.

 

Forma stowarzyszenia przyjęta została jako jedna  z wyższych form zrzeszania się i dzięki osobowości prawnej (rejestracja w KRS) daje szereg możliwości związanych min z pozyskiwaniem środków na działalność statutową.

 

Zacznijmy od historii

Pierwsze koło gospodyń pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” powstało w 1866 roku w Piasecznie k/Gniewa na Pomorzu, a pierwsze o nazwie KGW, nazwie która obowiązuje do dziś, założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w woj. łódzkim w 1877 roku. Dawniej koła gospodyń koncentrowały swoje działania głównie w obszarach wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich, prowadzeniu wypożyczalni naczyń, organizowaniu wiejskich uroczystości i odpustów, rozprowadzaniu kurczaków i młodej trzody chlewnej.

 

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich  to organizacja stanowiąca liczącą się bazę samorządu rolniczego, która może podejmować szereg działań gospodarczych i społecznych na wsi. Koło Gospodyń Wiejskich jest samorządną i niezależną organizacją społeczno-zawodową kobiet wiejskich działającą w ramach organizacji kółek rolniczych. Reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich. Program działalności KGW wynika głównie z potrzeb kobiet i ich rodzin oraz potrzeb wsi i rolnictwa.

 

W obecnych czasach program ten jest stale dostosowywany do zmieniających się warunków i koncentruje się on na pięciu obszarach działania, które dotyczą:

  • pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży.

  • działania na rzecz ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, poprzez rozwój oświaty zdrowotnej, podnoszenie stanu sanitarnego obejść gospodarskich, kultury zdrowotnej mieszkańców wsi oraz pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym;

  • rozwijania różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, aktywnych form walki z bezrobociem, poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, wielofunkcyjnego rozwoju wsi, pozyskiwania dotacji w ramach programów pomocowych dla rolnictwa

  • racjonalizowania wiejskiego gospodarstwa domowego i działów produkcji rolniczej prowadzonych głównie przez kobiety;

  • zwiększania uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowanie folkloru i sztuki ludowej.

 

Tradycja i nowoczesność w Suchatówce

Na pierwszą Prezes Zarządu wybrana została Hanna Sudomierska. Hanna jest mamą dwójki dzieci, żoną, a zawodowo intendentką w domach dziecka powiatu inowrocławskiego. Jedną z jej życiowych pasji jest gotowanie. Pasja, którą dzieli się z pozostałymi członkiniami KGW. Od początku działalności KGW Suchatówka łączy tradycję z nowoczesnością. Hasło przewodnie Stowarzyszenia brzmi: „Najlepsze drożdżówki są z Suchatówki”.

 

Dzięki temu KGW Suchatówka kultywuje odwieczne tradycje pieczenia ciasta drożdżowego. Swoje wypieki Panie z KGW Suchatówka promują cyklicznie podczas gniewkowskich jarmarków, na każdej imprezie w Suchatówce, ale również w różnych wydarzeniach powiatu i poza nim. Obecnie do Stowarzyszenia należy około 30 kobiet, które bardzo aktywnie włączają się w działalność KGW.

 

W tak krótkim czasie kobiety zrzeszone w KGW Suchatówka uczestniczyły już w kilku Jarmarkach Gniewkowskich, reprezentowały Gminę Gniewkowo podczas konferencji „Portal o Polsce” w Inowrocławiu w kwietniu 2015, reprezentowały Gminę Gniewkowo i Sołectwo Suchatówka podczas „Kujawskich Nowalijek” w Kruszwicy, zajmując tam II miejsce za nowalijkowy deser.

 

Panie zaangażowane w działalność KGW Suchatówka przygotowują wspólnie potrawy na festyny wiejskie, współorganizował otwarcie nowej świetlicy, a także biorą aktywny udział w organizacji corocznej, największej sołeckiej imprezy: Zjazd Rodzinny „Stąd nasze korzenie” . Poza tradycją kobiety ze Stowarzyszenia KGW Suchatówka  aktywne są również w innych formach. Wspólnie uczestniczą w rajdach rowerowych, dbając o kondycję fizyczną, są inspiratorkami powstania w Suchatówce największej w okolicy siłowni zewnętrznej. Ich nowoczesność, to również aktywność na profilu społecznościowym sołectwa Suchatówka.

 

Z dynią w tle

Od marca 2015 roku, czyli od powstania Stowarzyszenia KGW Suchatówka, kobiety podjęły również wspólną akcję uprawy dyni i przygotowywania z niej wszelkich potraw. Do tej pory odbyły się już dwa dyniowe festiwale. Wiosną Panie otrzymują nasiona dyni, wysiewają je w swych ogródkach i pielęgnują. Kiedy przychodzi czas zbiorów, spotykają się w świetlicy i dzielą wszelkim smakołykami, które można przygotować z dyni. Wspólnie przygotowują dyniowy dżem, dyniowe przetwory. W formie zabawy z początkiem października – dynia rozsławia naszą wioskę.

 

KGW w podróży

Panie ze stowarzyszenia „KGW Suchatówka”, to również pasjonatki poznawania różnych zakątków kraju. W swej krótkiej historii, wspólnie zwiedziły już kórnickie Arboretrum i zamek w Kórniku oraz przepiękny pałac i park w Rogalinie. Przed nimi jeszcze wiele różnych podróży.

Do pobrania: 

KRS KGW SUCHATÓWKA

STATUS_KGW_SUCHATÓWKA

Suchatówka Sołectwo logo
bottom of page