top of page
"Stąd nasze korzenie" - I edycja 29 sierpnia 2015 r.
W obecnych czasach w miastach i na wioskach niemal co tydzień wziąć można udział w „jakimś” festynie. Wielość tego typu imprez powoduje jednak, że z roku na rok oferowane są praktycznie te same formy rozrywki. Dmuchane zamki, pieczone ziemniaki, popcorn i wata cukrowa a na deser, w zależności od zamożności włodarzy i sponsorów zespól muzyczny lokalnego lub większego formatu.

Inaczej jednak jest w należącej do gminy Gniewkowo – Suchatówce. Ta niewielka wioska przeżywa właśnie „swoje pięć minut”. Tu wiele spraw jest innych niż w pozostałych miejscowościach – innych innowacyjnych. Tak też było w przypadku innowacyjnego pomysłu na integracyjne spotkanie mieszkańców, które miało miejsce w sobotę 29 sierpnia 2015 roku. Innowacyjne – było przede wszystkim to, że do wspólnego spotkania zaproszeni zostali nie tylko aktualni mieszkańcy tego sołectwa, lecz przede wszystkim osoby, które mają swoje korzenie głęboko ulokowane właśnie w tym miejscu. Każda z rodzin Suchatówki na miesiąc przed imprezą otrzymała po kilkanaście zaproszeń dla swych najbliższych i to poszczególne rodziny zapraszały swoich bliskich.

Wielki Zjazd Rodzinny

Wielki Zjazd Rodzinny – Suchatówka 2015, nazwano „Stąd nasze korzenie”. Najważniejszym jego przesłaniem było wspólne spotkanie tych, którzy rodzili się w Suchatówce, przezywali tu swoją młodość, lub których dziadkowie, czy rodzice tu mieszkali i pracowali. Każdy, dla którego słowo „Suchatówka” nie jest obce, był zaproszony na tę uroczystość. Zaproszenie skierowano również do wszystkich sympatyków tej wioski, a tylko na jednym z portali społecznościowych jest ich obecnie pod dwa tysiące. 

Innowacyjny dialog z młodzieżą

Innowacyjne były również przygotowania do tej imprezy. Innowacyjne, ponieważ w wiosce tej prowadzony jest nowoczesny dialog z młodzieżą. Dialog i wychowywanie poprzez wspólną pracę, spędzanie wolnego czasu nie tylko na zabawie i sportowych rozrywkach, ale przede wszystkim na czynieniu wspólnego dobra dla tej niewielkiej wioski. Tak więc to właśnie za sprawą przede wszystkim młodzieży przygotowano teren sołectwa na przyjęcie gości i dla dobrej przyszłości tej wioski. Młodzież dokonała rewitalizacji wiaty przystankowej i terenu wokół niej, z którego już od 1 września dzieci odjeżdżać będą do szkół. Młodzież odmalowała bramki na boisku, pomogła posprzątać teren i przygotować całą imprezę. Wszystko to, to również innowacyjny aspekt spotkania rodzin w Suchatówce.

Dwa wymiary

Wielki zjazd Rodzin w Suchatówce miał swoje dwa wymiary. Ten pierwszy – duchowy wymiar miał miejsce w kaplicy, która kilkanaście lat temu mieszkańcy Suchatówki wspólnie pobudowali. Tym uroczystościom przewodniczył wywodzący się z Suchatówki – ks. Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski, a koncelebrował wraz z Nim, również korzeniami związany z Suchatówką ks. Kanonik Zenon Rutkowski. Innowacyjna dla Suchatówki, była również oprawa muzyczna tego wydarzenia w wykonaniu Wilczyńskiej Orkiestry Dętej. W homilii, ks kanonik Rutkowski, bardzo mocno  i dobitnie podkreślał idee i wartości, jakie niesie ze sobą związek człowieka z miejscem jego dzieciństwa, z korzeniami i rodziną – jako najważniejszą  i podstawową komórką społeczeństwa.

Po mszy świętej sformowany orszak na czele z orkiestrą dętą wyruszył z kaplicy maszerując przez całą wieś, na teren przy nowej świetlicy w Suchatówce. To kolejne miejsce, które bardzo dobitnie służy mieszkańcom. Miejsce długo wyczekiwane i tętniące życiem. To jedna z niewielu wiejskich świetlic, która otwarta jest każdego dnia i każdego dnia pełna różnych zajęć, zawodów i spotkań: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wspomnień czar

Po powitaniu przez sołtysa – Tomasza Polaka i Burmistrza Gniewkowa – Adama Roszaka, przyszedł czas na wspomnienia, wspólne rozmowy i czas na zabawę. Wydarzenie artystycznym przygotowanym dla gości był występ Wilczyńskiej Orkiestry Dętej oraz dziecięcego zespołu „Oliwki” z Suchatówki. Dzieci zaśpiewały piosenkę o swojej wiosce „Krasnoludki z Suchatówki” . Równie miłym akcentem był występ sióstr Ewy i Heleny z zespołu ludowego Gniewkowianie, które przybyły na zjazd prosto z przeglądu z Golubia Dobrzynia oznajmiając mieszkańcom radosną wieść o zajęciu I miejsca.

Swój wielki udział miało oczywiści Stowarzyszeni „Koło gospodyń Wiejskich Suchatówka”. Kobiety, które nie tak dawno zajęły I miejsce w powiecie inowrocławskim i II w województwie w plebiscycie na najpopularniejsze KGW,  w podziękowani dla wszystkich uczestników ufundowały ogromny tort, którym częstowano przybyłych gości. Część kulinarna przygotowały mieszkanki Suchatówki i KGW. Nie zabrakło więc drożdżówki oraz tradycyjnego chleba ze smalcem. O żołądki gości dbała również restauracja „Szum Lasu”, na której stoisku serwowane były różne smakołyki.

Innowacyjny scenariusz

Innowacyjna był również forma całego Zjazdu, która poza rozrywką i wspólną biesiadą przybrała charakter edukacyjny. Najstarszy mieszkaniec liczący ponad 95 lat – Pan Kazimierz Lubarski opowiadał młodym pokoleniom historię swego dzieciństwa, związaną z Suchatówką. Z kolei wycieczki po wsi specjalnym tramwajem konnym z udziałem pilota: Zenona Brejskiego, umożliwiły gościom przyjrzenie się z bliska temu, jak bardzo obecnie rozwija się Suchatówka. Trafiony i cenny okazał się również odczyt wierszy pana Czesława Burnickiego, wieloletniego leśniczego i „człowieka z pasją” – z pasją do pisania wierszy. Wśród wielu atrakcji nie zabrakło ciekawego pokazu akrobacji w powietrzu, wykonywanych z użyciem paralotni przez radnego rady sołeckiej – Rafała Drzewuckiego. Dziadek Pana Rafała był wieloletnim sołtysem w Suchatówce. Na koniec imprezy odbyła się oczywiście zabawa taneczna, zakończona po północy, jednak najbardziej wytrwali mieszkańcy bawili się w nowej świetlicy niemal do samego rana.

Suchatówka Sołectwo logo
bottom of page