Sołectwo Suchatówka, Suchatówka 55A, 88-140 Gniewkowo, tel. 691 665 368 tomek.polak@suchatowka.com
fot. 1
fot. 2
Położenie Suchatówki oraz innych miejscowości w gminie Gniewkowo |
---|
Każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się w tej wsi - lub tylko na chwilę, czy z nią związały go losy życia - na zawsze pozostają w pamięci obrazy pięknych lasów, pól i mniejszych czy większych jezior, dzięki którym miejscowość ta jest szczególnie urokliwa i malownicza.
Pozostają w pamięci obrazy wielu dobrych, życzliwych i prostych ludzi, którzy sprawiali i sprawiają swoją obecnością, że Suchatówka nie była i nie jest miejscem standardowym, lecz stawała się i pozostaje przestrzenią radości, spokoju i dobra kształtującego życie przyszłych pokoleń. Dla jej mieszkańców ważna jest tak samo jej przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość, dlatego właśnie w takich trzech rozdziałach pragniemy zaprezentować Państwu tę piękną, malowniczą i spokojną wieś. Wieś, w której jak w wielu innych nie brak trosk i zmartwień.
Nie brak również wspaniałych i radosnych chwil. Wieś, która ma swoją historię i dzień współczesny. Wieś, która przede wszystkim ma wielkie ambicje, by na pokolenia pozostać oazą spokoju, miejscem do którego wraca się z utęsknieniem, w którym warto żyć, mieszkać, wypoczywać jak również pracować.
Suchatówka bowiem, to nie tylko miejsce wytchnienia po dniu pracy, lecz także dla coraz większej liczby jej mieszkańców – miejsce codziennej pracy. To właśnie w tej wsi z roku na rok powstaje coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw, dających samozatrudnienie lub pracę mieszkańcom.
Suchatówka to także miejsce, w którym zrodziło się i dojrzewa wiele życiowych pasji. To miejsce, w którym tworzą poeci, to raj dla mistrzów fotografii, to kolebka kilku znamienitych muzyków. Suchatówka to miejsce duchowego wzrostu kapłanów, pracowników kultury i oświaty.
To niesamowite możliwości codziennego obcowania z przyrodą, która staje się weną, muzą i natchnieniem w dziele tworzenia.
Każdemu, kto mieszka tu na stałe lub choć na chwilę przebywa w Suchatówce, życzę wielu wspaniałych wrażeń, jakie niosą życzliwe serca jej mieszkańców i nieocenione walory malowniczej przyrody naszej wsi.
Suchatówka to wspólne dobro jej mieszkańców, ich otwartość i gościnność. To, jak noszą w swoim herbie „Nasza mała Ojczyzna”. Jedna z wielu małych ojczyzn, które tworzą Polskę i Polskość. Dlatego na jej rozwoju i jej odnowie tak bardzo dziś zależy wszystkim mieszkańcom tej niewielkiej miejscowości – Suchatówki.
Charakterystyka miejscowości Suchatówka
Położenie geograficzne
Suchatówka leży w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie Inowrocławskim, w gminie Gniewkowo. Do Gniewkowa jest 6 km, do Inowrocławia jest 21 km, do Torunia 14 km. Miejscowość sąsiaduje:
- od północy i wschodu z Puszczą Bydgoską
- od południa z Perkowem
- od zachodu z Zajezierzem
Położenie Suchatówki na tle innych miejscowości w gminie Gniewkowo
Miejscowość Suchatówka zajmuje powierzchnię 2,6 km 2. Zamieszkuje ją 513 osób (dane na sierpień 2016 r.) Przez ostatnie 8 lat przybyło w Suchatówce 15 osób zameldowanych na stałe, co stanowi wzrost liczy mieszkańców o 3%. Obszar gminy Gniewkowo pod względem fizyczno – geograficznym przynależy do dwóch makroregionów - Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Toruńsko – Eberswaldzkiej (podział wg J. Kondrackiego).
Suchatówka jest małą wioską, ale coraz więcej ludzi (zwłaszcza młodych małżeństw) porzuca „miejską dżunglę” i przeprowadza się do naszej miejscowości.
Ogromnym atutem Suchatówki są otaczające ją lasy, oraz jezioro. Kolejnym wielkim atutem jest położenie Suchatówki wzdłuż trasy krajowej nr 15 łączącej Poznań z Olsztynem oraz przy linii kolejowej z Wrocławia do Olsztyna. Ponadto odległość zaledwie 12 km od węzła autostradowego A1 czyni tę miejscowość bardzo atrakcyjną dla biznesu.
Gleby
Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zakwalifikował obszar gminy Gniewkowo do dwóch regionów glebowo – rolniczych: Pradolinowego obejmującego północne rejony gminy oraz Kujawskiego w południowej części gminy, gdzie dominują urodzajne czarne ziemie kujawskie. Wysoka jakość rolniczej przestrzeni produkcyjnej powoduje, że zwłaszcza na terenie regionu kujawskiego ograniczone są możliwości rozwoju osadnictwa.
Wynika to z wysokiej jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej i wysokotowarowego rolnictwa. W strukturze użytków rolnych dominują grunty orne tworzące kompleksy gleb o bardzo wysokiej bonitacji. Użytki zielone dość licznie występują w części pradolinowej, tworząc łąki i pastwiska średniej i niskiej wartości rolniczej, wytworzone na glebach organogenicznych, na siedliskach bagiennych, pobagiennych i łęgowych.
Największa koncentracja gleb o bardzo wysokiej bonitacji występuje w miejscowościach: Więcławice, Skalmierowice, Lipie, Wierzbiczany, a także w rejonach Kijewa, Kawęczyna i Żyrosławic. Na terenie miejscowości Suchatówka przeważają gleby bielicowe klasy IV, V, VI.
Klimat
Według R. Gumińskiego (podział na strefy rolniczo – klimatyczne) rejon gminy Gniewkowo przynależy do dzielnicy środkowej. Charakteryzuje się ona najniższymi w Polsce opadami atmosferycznymi (poniżej 500mm rocznie).
Klimat w tym rejonie cechuje się dużą zmiennością. Odpowiedzialne są za to, ścierające się masy powietrza kontynentalnego i oceanicznego oraz położenie geograficzne regionu.
Inne dane charakterystyczne klimatu przedstawiają się następująco:
-
liczba dni mroźnych – 30 – 50;
-
liczba dni z przymrozkami – 100 –110;
-
czas trwania pokrywy śnieżnej 30 –60 dni;
-
okres wegetacyjny roślin – 210 – 220 dni;
-
średnia roczna temperatura – 7,50C (max średnia temp. lipca 17,50C, min. średnia temp. lutego –3,10 C);
-
najniższe średnie wilgotności (maj) – 50 – 70%, najwyższe wilgotności (grudzień – listopad) - 85 – 90%;
-
ilość dni pochmurnych – 140, średnie roczne zachmurzenie wynosi 6,0 – 6,6 stopnia pokrycia nieba;
-
dominujące kierunki wiatrów – zachodnie i południowo – zachodnie.
Ludność
Liczba mieszkańców: 513 osób (dane na sierpień 2016 r. Statystycznie mieszkańcy posiadają w większości średnie wykształcenie.Mieszkańcy wsi głównie pracują zawodowo. Reprezentowane są takie zawody jak: nauczyciele szkolni i akademiccy, prawnicy, doradcy handlowi, mechanicy, ekonomiści, sprzedawcy, budowlańcy, pracownicy fizyczni.Obecnie poziom bezrobocie nie jest wysoki. Szacuje się, że prawdziwa stopa bezrobocia nie jest większa niż 10%. Bezrobocie dotyczy głównie osób młodych, kobiet oraz osób z niższym poziomem wykształcenia.To urokliwe miejsce w połowie trasy z Torunia do Inowrocławia sprawia, iż wielu ludzi marzy o tym, by właśnie tu się osiedlić. Niektórzy wracają tu po latach, inni budują domy i osiedlają się w tej nieznanej im dotąd wsi. Każdy z mieszkańców jest wyjątkowy i niepowtarzalny, każdy ma inny talent, inną drogę życia.
Ksiądz Prymas z Suchatówki
Są jednak wśród mieszkańców Suchatówki czy osób stąd pochodzących również ci, którzy są może bardziej "charakterystyczni", rozpoznawani tu i ówdzie. Na pewno jedną z takich osób jest ks. Prymas Wojciech Polak - Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński. To tu od urodzenia wychowywał się, tu pobierał pierwsze nauki, tu miał kolegów i rodzinę, wśród których wzrastał. Tu kształtowała się jego osobowość, rozwijała się jego wiara. Dziś już tu nie mieszka, ale w każdej chwili czasu wolnego wraca do małego domu, gdzie czekają na niego jego rodzice i najbliżsi. Równie chętnie spaceruje po suchatowskich lasach. Ale to nie jedyna znana osoba. W Suchatówce od wielu już lat mieszka także poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - dr Michał Siewkowski. Jego żona - pani Małgorzata - jest wychowawczynią wielu pokoleń suchatowskich dzieci. Pierwszy zbiór wierszy pana Michała, noszący tytuł "Erotyk codzienności" pochodzi z 1989 roku, kolejnymi spośród dwunastu wydanych tomików są na przykład "Lekcja muzyki", "Ogrody i ogrójce", "Pomiędzy", "Krajobraz ze studnią", "Ile waży perła...". W jego wierszach odbijają się także echa Suchatówki. Kolejna bardziej znana osoba, która od niedawna poznaje uroki tego pięknego miejsca jako jego mieszkaniec to jeden z czołowych polskich karnistów - prof. Marian Filar, wykładowca na UMK w Toruniu.
Nasze stowarzyszenia
Na terenie miejscowości Suchatówka działają prężnie dwa stowarzyszenia:
- Stowarzyszenie „Koło Gospodyń Wiejskich” Suchatówka
- Stowarzyszenie „Innowacyjna Suchatówka”
Oba stowarzyszenia mają formę prawną z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie zrzeszają one po kilkanaście osób i spranie działają na rzecz rozwoju wsi wspomagając swoim działaniem radę sołecką. Stowarzyszenia są organizatorami licznych festynów odbywających się w Suchatówce, m.in.: Dzień Dziecka, Sportowa Majówka; Rodzinny Festyn „Stąd nasze korzenie”, Święto Dyni oraz okolicznościowych imprez min dla dzieci: Mikołajki, Andrzejki i inne. Stowarzyszenia działające w Suchatówce z powodzeniem aplikują o środki pozabudżetowe, m.in. z PROW i KSOW.
Coś dla ducha
Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ówczesny proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja i Św. Konstancji w Gniewkowie, ks. kanonik Stanisław Kujawa podjął inicjatywę odprawiania mszy świętych w każdą niedzielę i wybrane dni powszednie w tygodniu właśnie w salce katechetycznej, przerobionej na kaplicę. Od tej chwili mieszkańcy Suchatówki nie musieli już pokonywać 6 km drogi do parafialnego kościoła. Jednak pomieszczenie było małe i niskie, składające się z trzech odrębnych części, tak że przy sprzyjającej pogodzie lepiej było odprawiać nabożeństwa przed kaplicą niż w jej środku. W związku z powyższym, siostry przekazały na rzecz parafii sąsiadującą ziemię pod budowę nowej kaplicy "z prawdziwego zdarzenia". Ziemię tę poświęcił ks. bp Bogdan Wojtuś. Już po wyprowadzce sióstr, w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, mieszkańcy podjęli tę inicjatywę. Tak naprawdę własnymi środkami, ofiarnością i pracą mieszkańców Suchatówki w niespełna trzy lata powstała kaplica, która przez cały czas służy celom religijnym (prace murarskie wykonywał pan Zbigniew Ciejek z Gniewkowa, z wielką pomocą panów: Kazimierza Orenta, Józefa Kulaszewicza, Henryka Maciejczyka, Józefa Adamskiego ). Została ona poświęcona przez ks. abpa Henryka Józefa Muszyńskiego, Metropolitę Gnieźnieńskiego w roku 2001. Kaplica ta to nie tylko miejsce odprawiania mszy i nabożeństw, ale także udzielania ślubów i chrztów kolejnym mieszkańcom Suchatówki (choć nie tylko). Pewną tradycją stała się też piesza pielgrzymka z Gniewkowa do Suchatówki, do obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, która ma miejsce pod koniec sierpnia każdego roku.
Lasy w Suchatówce
Na terenie Suchatówki występują lasy, stanowią one 50 % powierzchni gruntów. Przeważają lasy mieszane i iglaste państwowe. Suchatówka sąsiaduje z Puszczą Bydgoską. Puszcza Bydgoska to duży kompleks leśny położony w centrum województwa kujawsko - pomorskiego. Chociaż dawno utraciła swój pierwotny charakter, to nadal jest bezcennym obiektem przyrodniczym, pozostałością dzikich i nieprzystępnych puszcz średniowiecznych. Puszcza Bydgoska to ważne ogniwo naturalnego korytarza ekologicznego o znaczeniu międzynarodowym (wg koncepcji ECONET), łączącym wzdłuż Wisły Kampinoski Park Narodowy przez Lasy Gostynińsko-Włocławskie z Borami Tucholskimi. Puszcza Bydgoska zajmuje pola wydmowe, które były łachami piaszczystymi dawnej pra-rzeki. Stanowi kompleks leśny podobny do Puszczy Kampinoskiej, Lasów Włocławsko -Gostynińskich i Puszczy Noteckiej. Teren Puszczy Bydgoskiej to labirynt pagórków i dolin. Ciekawa rzeźba terenu ukształtowała się podczas zlodowacenia bałtyckiego. Pod względem klimatycznym obszar Puszczy Bydgoskiej charakteryzują niskie opady atmosferyczne, powodując niedobór wody podczas okresu wegetacyjnego
Ciąg dalszy nastąpi
Zapraszamy do Suchatówki