Poezja nutą pisana
DSC_0572
DSC_0581
DSC_0594
DSC_0590
DSC_0588
DSC_0587
DSC_0591
DSC_0583
DSC_0584
DSC_0576
DSC_0573
DSC_0574
DSC_0575
NIE-TOPERZ w Suchatówce

Zespół wokalno-instrumentalny powstały w Inowrocławiu z inicjatywy gitarzysty Krzysztofa Kosińskiego.Pierwszy ważny występ grupy w składzie: Irek Gregowski, Maciej Zieliński i Krzysztof Kosiński miał miejsce w klubie "Kopernik" podczas Walentynek Poetyckich 11 lutego 2000 roku. W lipcu 2000 roku zespół nagrał amatorskim sposobem piosenki, które następnie ujrzały światło dzienne na kasecie zatytułowanej "Spowiedź". We wrześniu tego samego roku na festiwalu "Stachuriada" w Aleksandrowie Kujawskim trio wyśpiewuje wyróżnienie.  Od października 2000 roku Nie-Toperz występuje jako duet (Irek i Krzychu).

 W drugim kwartale następnego roku zespół zdobywa 1. miejsce w Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu - Katar 2001 /muzyka lekkich brzmień/ w Toruniu. W czerwcu 2001 roku Nie-Toperz wzmacnia swoje szeregi; do zespołu dochodzą: Karolina Brzykcy i Michał Mańkowski. Po miesiącu prób czterosobowa grupa zdobywa nagrodę Grand Prix na Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Religijnej w Pakości. Innym sukcesem z tamtego okresu było zdobycie specjalnego wyróżnienia na Nadgoplańskim Festiwalu Muzycznym w Skulsku. Pierwszą próbą podsumowania twórczości Nie-Toperza było nagranie na przełomie lutego i marca 2002 roku płyty "Pogoda". Rok później do Nie-Toperza dołącza basista Marek Wikarski. Z początkiem 2003 roku z zespołem ponownie występuje Maciej Zieliński. W sześcioosobowym składzie 19 lipca 2003 r. Nie-Toperz rejestruje (na tzw. setkę) drugą płytę - "Podróż".

 Podsumowaniem dość częstych wystpęów sekstetu jest nagrana 4 marca 2004 r. w klubie "Kopernik" płyta... "Koncertowo". Na początku roku 2005 do zespołu dochodzi Krzysztof Zieliński. W marcu tego roku zespół rejestruje część nagrań na płytę "Wenecja dla ubogich". Nagrań ostatecznie nie ukończono. Do końca swojej działalności (do lata 2008 r.) Nie-Toperz gra w składzie: Karolina Brzykcy, Ireneusz Gregowski, Krzysztof Kosiński, Marek Wikarski oraz Michał Mańkowski. Przez kolejne lata członkowie "Nie-Toperza" udzielają się w przeróżnych projektach muzycznych, Czasem spotykając się przy spontanicznych okolicznościowych występach.

Mówią o sobie

Nie-Toperz powstał w 2000 r. Osiem lat później przestał istnieć. Przez tę niecałą pierwszą dekadę XXI wieku  nagrał trzy płyty i kasetę, które, na szczęście, nie wypłynęły na szersze wody. Zagrał kilkadziesiąt koncertów (najdalej nad Bałtykiem), zdobył kilka dyplomów i trzy statuetki. A potem stał się wspomnieniem. Mam nadzieję, że miłym przynajmniej dla tych, którzy go współtworzyli. W 2008 r. nietoperze (a w najbardziej płodnym okresie było ich aż siedmioro) podążyli w swoje strony: rodzinnie, geograficznie, muzycznie. I koniec. Aż tu nagle nadszedł listopad 2014 r. Tubiś śpiewa na rokowo, to i też przypasował do zespołu. Gra na małych bębenkach. Natomiast Włodek w połowie lat 70. zdał egzamin przed komisją i oficjalnie mógł występować na polskich estradach. Chociaż jeden z papierem, żeby było przepisowo. No i nagraliśmy płytę, żeby było co ludziom pokazać! Płyta „Powrót” to w sumie takie nasze „debestof” i parę nowości. Podobną płytę wydał kiedyś chyba Bryan Adams. Też parę nowości... Ale nie namawiam tylko fanów Adamsa do tego, by chcieli posiąść i naszą płytę. Wszystkich namawiam!

Suchatówka Sołectwo logo