top of page
Rowerowa Suchatówka
Od niepamiętnych czasów rower był w Suchatówce jednym z podstawowych środków lokomocji. Mieszkańcom Suchatówki rower nie służył i nie służy wyłącznie do rekreacji, daje on również możliwość przemieszczania się wewnątrz wioski, jak również do dojeżdżania do pobliskiego Gniewkowa. Na rowerach jeżdżą przedstawiciele wszystkich  pokoleń: dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy.

 

W tej malowniczej wiosce, która ze wszech stron otoczona jest lasami, znajduje się szereg dróg po których z powodzeniem jeździć można na rowerach. Dotyczy to przede wszystkim terenów leśnych, do których wjazd rowerem jest otwarty. Jazda rowerem to nie tylko bezpośrednie obcowanie z przyrodą ale przede wszystkim ekologia i dbałość i własne zdrowie. Zapraszamy więc bardzo serdecznie na rowery do Suchatówki!!!

Pozytywnie zakręceni

Mieszkańcy Suchatówki mimo, ze niemal każdego dnia korzystają z rowerów, to jednak kilka razy do roku organizują wspólne, rowerowe wyprawy. Tak jest w przypadku powitania wiosny, dla której tradycją stał się już wiosenny rajd rowerowy a po nim rytuał topienia marzanny. Największy dotąd wspólny rajd miał miejsce w maju 2015 roku do Gniewkowa na wspólne świętowanie wieczoru nazwanego „Suchatówka dla Gniewkowa”.

Wybierasz rower - dbasz o środowisko

Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się  rosnąca liczba samochodów. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Wybierając rower  - nie tracisz czasu

Rower jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj, którego pasażerowie mogą cię zarazić grypą lub okraść. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Choć ilość energii, której potrzebujesz, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonasz, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczysz się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą.

Wybierając rower oszczędzasz pieniądze

Kupno i utrzymanie roweru jest nieporównywalnie tańsze niż motocykla czy samochodu. Już za 800-1000 zł kupisz niezły jednoślad w sklepie rowerowym czy sportowym. Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Nie musisz wykupywać ubezpieczenia (choć jeśli twój rower jest bardzo drogi, warto ubezpieczyć go na wypadek kradzieży), nie płacisz za benzynę ani za parking. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy, więc nie wymaga garażu. Zmieści się w piwnicy czy na balkonie. W swoim budżecie musisz przewidzieć jedynie niewielką sumę na konserwację oraz ewentualne naprawy. Dokładny przegląd roweru powinno się zrobić przynajmniej raz w roku. Może cię to kosztować od 80 do 100 zł. To z pewnością dużo mniejsza suma niż ta, którą trzeba byłoby zapłacić rocznie za bilety autobusowe czy tramwajowe.

Wybierając rower chronisz własne życie

Według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów. Ale zachowaj ostrożność, bo na rowerze nie chroni cię karoseria. Łatwiej jednak wyminiesz nim pojazdy, więc masz większą szansę uniknąć wypadku. Pamiętaj, że twój rower powinien być wyposażony w sprawne hamulce, dobre opony, dzwonek i światła. Podczas jazdy na rowerze nie tylko przestrzegaj przepisów ruchu

Wybierając rower lepiej poznajesz otoczenie

Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.

Wybierając rower poprawiasz nastrój

W czasie jazdy na rowerze i uprawiania innych sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować. Masz przecież tę przewagę nad innymi pojazdami, że bez większego problemu wjedziesz prawie wszędzie. Możesz też korzystać z rozmaitych skrótów. Kierowcom samochodów do wielu miejsc uniemożliwiają dojazd zakazy albo brak odpowiedniej drogi.

Wybierając rower kształtujesz mięśnie nóg

Podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują łydki. Aktywne są również mięśnie pośladków oraz ud, zwłaszcza dwugłowy i czworogłowy oraz w pewnym stopniu - mięśnie brzucha. Kiedy wjeżdżasz pod górę, pracują także ręce i mięśnie klatki piersiowej. Jeśli w ciągu tygodnia pokonasz na rowerze ok. 90 km, szybko wzmocnisz muskulaturę oraz zlikwidujesz tkankę tłuszczową na biodrach i udach.

Wybierając rower wzmacniasz kręgosłup

Rower to także znakomity sposób, żeby wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ważne jest również, aby mieć dobrze - czyli pod odpowiednim kątem - ustawione siodełko. Zbyt wyprostowana sylwetka powoduje bowiem nadwerężenie kręgosłupa i zmęczenie.

Wybierając rower troszczysz się o serce

Jazda rowerem to świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Pamiętaj też, że im częściej jeździsz na rowerze, tym twoje serce mniej się męczy. Tętno nie jest tak szybkie, jak na początku twojej przygody z rowerem i nie dopada cię zadyszka ani zmęczenie.


 

 

Bezwzględnie należy jeździć w kasku!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewygodny, albo że wyglądasz w nim głupio. Konsekwencje urazu zależą przede wszystkim nie od prędkości jazdy, lecz od siły uderzenia. Ta z kolei jest zależna od wysokości, z jakiej się spada. Śmierć grozi już przy upadku z wysokości 117 cm; prędkość spadania wynosi wtedy 17,6 km/godz. Przeciętnie głowa rowerzysty znajduje się 160 cm od ziemi, gdy więc się on przewróci, uderza silniej. Kask natomiast redukuje ryzyko urazów głowy nawet o 85 proc. Dobrze dopasowany, z otworami wentylacyjnymi, gdy nie uciska, nie przegrzewa, jest pożądanym elementem ekwipunku każdego rowerzysty.

opr.tp
Suchatówka Sołectwo logo
bottom of page